Wyciskane soki stosowane w medycynie

Wyciskane soki stosowane w medycynie

Lecznicze właściwości soków są znane od setek lat. Stosowano je na niemal wszystkie rodzaje chorób i schorzeń. Powstało też kilkaset prac naukowych na temat właściwości soków i ich zastosowania w medycynie.

Dziś mamy bardzo duży dostęp nawet do niezwykle egzotycznych owoców. Także łatwo i szybko możemy z nich pozyskać sok. Dzięki sokowirówkom i wyciskarkom, jesteśmy w stanie wycisnąć nawet o 100% więcej soku, niż przy użyciu innych metod. Jednak, aby mieć choćby ogólne przeświadczenie o właściwościach konkretnego soku, warto przejrzeć się składowi i zastosowaniu w medycynie leczniczej, konkretnego owocu.

Soki wyciskane z owoców cytrusowych

Owoce cytrusowe zawierają spore ilości kwasów, przez co ich picie nie należy do całkiem przyjemnych. Jednak lecznicze właściwości cytrusów są znane od lat. Cytryny należą do owoców dostarczających w dużych ilościach witaminę C. Dawniej wyciskany sok z cytryn służył do leczenia wszelkiego typu schorzeń żylnych: żylaki, zapalenia żył czy przekrwienia żylne. Soku z cytryn używano zarówno, jako leczniczego napoju do picia, jak i przy robieniu okładów z niego.

Szklanka świeżo wyciśniętego soku z grejpfruta dostarcza dzienną dawkę witaminy C do naszego organizmu. Jednak grejpfrut to owoc, który przed wszystkim pomaga w odchudzaniu. Dzięki zawartości substancji odżywczych, sok z grejpfruta zwalcza blisko 800 różnych szczepów bakterii, dlatego jest tak powszechnie stosowany w okresie jesiennym, jako napój chroniący przed przeziębieniami.

Mandarynki czy morele, mimo iż pochodzą z różnych części świata, posiadają niezwykłe właściwości odżywcze. Do dziś Chińczycy wierzą, iż sok z tych owoców zapewni długowieczność i doskonałą kondycję.

Owoce bliskie nam – naturalne właściwości soków z gruszek czy jabłek

Gruszki kojarzą nam się z dość ciężkostrawnym owocem. To wszystko efekt znajdujących się w nich komórkach kamiennych. Są to twarde cząstki miąższu, które dla osób o wrażliwych jelitach mogą zaszkodzić. Jednak świeżo wyciśnięty lub ugotowany sok z gruszek od czasów średniowiecznych był stosowany, jako środek przyśpieszający gojenie ran. Także dzięki świeżemu sokowi z gruszek, możliwe jest naturalne wyleczenie stanu gorączkowego.

Jabłka to owoce, z których robimy przeciery, dżemy, konfitury, nalewki czy napoje alkoholowe zwane cydrami. Jednak sok z jabłek, pomaga utrzymać odpowiedni poziom acetylocholiny, która odpowiada za nasz stan umysłu. Obecnie udowodniono, że picie soku z jabłek pozwala zapobiegać objawom demencji starczej. Także chorobę Alzhaimera leczy się przy użyciu świeżo wyciśniętego soku z jabłek.

Najlepsze owocowe soki lecznicze

Są jednak owoce, z których produkuje się najlepsze obecnie leki poprawiające pracę mózgu czy oczyszczające drogi moczowe. Są nimi żurawina i jagody.

Sok z jagód powinniśmy podawać rozcieńczony z niewielką ilością wody, dlatego iż zawiera on sporą ilość kwasów organicznych. Taki świeżo wyciśnięty sok połączony z wodą, to doskonały napój leczniczy. Zwalcza on problemy z zaparciami a stosowany, jako ‘płukanka’ pozwala działać przeciwzapalnie jamie ustnej. Jednak najwięcej laurów sok z jagód zyskuje w okulistyce. Jagody, a przede wszystkim wyciskane z nich soki, doskonale wpływają na regeneracje siatkówki. Co ważne, taki świeżo wyciśnięty sok, jest świetnie przyswajalny także przez małe dzieci.

Natomiast sok z żurawiny to niesamowicie skuteczna substancja w zwalczaniu groźnej dla organizmu bakterii E coli. Jej obecność w naszym organizmie powoduje najczęściej zakażenie dróg moczowych. Świeży sok z żurawiny neutralizuje zakażenie, a także zwiększa ilość substancji ochronnych w okolicach dróg moczowych i sfer intymnych. Regularne picie soku z żurawiny, to także duża szansa na podniesienie ‘dobrego cholesterolu’. Pozwoli to na uniknięcie problemów z sercem i układem krwionośnym.

Regularne stosowanie wyciśniętych soków z owoców

Obecnie stosuje się świeżo wyciskane soki z owoców do walki z niemal wszelkimi rodzajami chorób. Wpływa na to nie tylko duża ilość witamin w sokach z owoców, ale także ich działanie na konkretne stadium choroby lub schorzenia. Najlepiej jest pić tak zwane soki wyciśnięte świeże (jednodniowe). Są one nie tylko bardzo odżywcze, ale mamy też pełną gwarancję, że wszystkie pozytywne substancje zostaną od razu przez nas wraz z sokiem spożyte. Aby mieć gwarancję, jakości właśnie takiego soku, warto wyciskać go ze świeżych owoców. Do tego najlepiej posłuży dobra i wydajna wyciskarka do owoców. Dzięki niej możemy skutecznie przeciwdziałać różnego rodzaju chorobom i zapaleniom.

Taka wyciskarka to nie tylko inwestycja we własne zdrowie. To gwarancja dobrego spożytkowania owoców, których spożycie w naszym kraju systematycznie rośnie.

Wpis utworzony 2015-03-17 Blog 1906

Zapisz się na newsletter

Adres email:

OKAZJA, PREMIERA, NOWOŚĆ, WYPRZEDAŻ.

Zapisz się na newsletter. Nie przegap żadnej okazji!

Zapraszamy!