Wyciskarka pozioma

Wyciskarka pozioma

Pozyskiwanie soków za pomocą wyciskarki, jest możliwe także przy konstrukcji poziomej. Większość tego typu modeli posiada jeden ślimak, który jest umiejscowiony w centralnej części wyciskarki i pracuje jak sama nazwa wskazuje poziomo.

Oczywiście wyciskarka pozioma tak jak i inne modele wyciskarek, pracuje na wolnych obrotach. Nie przekraczają one 120 obrotów na minutę. Dzięki tego typu pracy, wyciskarka nie ‘nagrzewa’ miażdżonego owocu. Dzięki temu sok także się nie podgrzewa, a to pozwala zachować wszelkie jego odżywcze właściwości.

Porównania wyciskarek poziomych i pionowych

Generalnie należy przyjąć, że sama praca wyciskarek poziomych i pionowych jest niemal identyczna. Nie różnią się ona, jeśli chodzi o jakość soku, który dzięki nim można pozyskać. Różnic jest jednak sporo i jak to zwykle bywa, to co dla jednych jest wadą w którymś z modeli, nie koniecznie może być przez innych za wadę uznawane. Są też tezy sporne, choć one zasadniczo nie mają wpływu na rodzaj wyciskarki (pionowa lub pozioma) a raczej na konkretny model.

Przyjmuje się, iż wyciskarki do soków poziome są cichsze. Ma to związek z umiejscowieniem samego ślimaka, jak i tak zwane wygłuszanie boczne, które ma powodować zmniejszoną emisję hałasu. To jest właśnie ten sporny punkt, gdyż są i tacy, którzy będą w stanie wykazać, iż poziom hałasu, który wytwarza wyciskarka do soków pozioma jest taki sam, co wyciskarki pionowej. Tutaj wiele zależy od modelu materiałów, z których wyciskarka jest wykonana a także od wspomnianego umiejscowienia ślimaka. Paradoksalnie większość osób zgadza się, iż silnik wyciskarki a raczej jego moc, nie ma dużego wpływu na emisję hałasu.

Czyszczenie poziomych wyciskarek do soków

Jeśli chodzi o czyszczenie wyciskarki, to zdania co do tego, który model łatwiej umyć, są raczej podobne - wyciskarkę poziomą. Tego typu modele, mają ogólnie mniej elementów, które co ciekawe łatwiej jest rozmontować a następnie założyć. Na łatwość czyszczenia wpływa także budowa i umiejscowienie sitka. Tak więc wyciskarki poziome do soków zdecydowanie prościej jest rozmontować i złożyć. Pozwala to szybciej i wygodniej je myć.

Funkcje dodatkowe poziomych wyciskarek do soków

Największym plusem poziomych wyciskarek do soków jest szereg dodatkowych i niezwykle przydatnych funkcji, które można nabyć wraz z konkretnym zestawem. Niektóre z nich wydawałoby się są bardzo banalne, jednak jak się bardzo często okazuje potrafią niezwykle wzbogacić i urozmaicić przygotowywane posiłki.

W zależności od modelu wyciskarki poziomej, może spotkać takie funkcje jak:

  • Mielenie – jest to funkcja, którą można spotkać także w wyciskarkach pionowych, choć nie we wszystkich modelach. Można mielić absolutnie wszystko od kawy czy ziół, po zboże, orzechy lub nasiona,
  • Robienie makaronów – tego typu funkcję możemy spotkać niemal wyłącznie w wyciskarkach poziomych. Jest ona tak bardzo rozbudowana, że istnieją zakłady czy restaurację, które dzięki wyciskarkom poziomym serwują makaron własnej produkcji,
  • Homogenizacja – inaczej zwana mieleniem bez odsączania, pozwala przede wszystkim przygotować puree ziemniaczane. Jednak dzięki homogenizacji, wyciskarki poziome, mogą przygotowywać także papki dla dzieci, które można wykonać poprzez połączenie różnego rodzaju owoców i warzyw,
  • Robienie musów i sorbetów – tutaj wyciskarki poziome oferują specjalne przekładki lub innego typu doposażenie, dzięki któremu można wykonywać szereg urozmaiconych deserów. Jest to funkcja niezwykle popularna, gdyż jest pochodną robionych dzięki wyciskarce soków.
  • Kruszenie i rozbijanie lodu – funkcja dostępna zarówno w wyciskarkach poziomych jak i pionowych. Bardzo często wykorzystywana w połączeniu z robieniem deserów (sorbetów, musów).

Oczywiście wyciskarki poziome w zależności od modelu potrafią o wiele więcej, jednak tutaj przedstawiono najpopularniejsze rozwiązania przydatne w kuchni.

Największa wada wyciskarki poziomej to jej wolna praca?

Jeśli mówimy o największej wadzie wyciskarki poziomej, to należy tutaj zaznaczyć, iż pracuje ona zdecydowanie wolniej od każdego modelu sokowirówki i od niemal każdego modelu wyciskarki pionowej. Wolniej to nie znaczy gorzej, ale także nie dokładniej. Zwyczajnie, system poziomy nie pozwala przy wolnych obrotach wyciskarki pracować tak wydajnie jak w przypadku rozwiązań pionowych.

Także w przypadku dużych kawałków owoców lub warzyw, pracę wyciskające tego typu urządzenia należy wspomóc ‘dopychaniem’ produktów żywnościowych w głąb wyciskarki. Oczywiście dla zdecydowanej większości użytkowników wolniejsza praca wcale w niczym nie przeszkadza. Duża część użytkowników woli widzieć zalety wyciskarek poziomych. A w przypadku tego typu urządzenia, jest ich naprawdę dużo.

Wpis utworzony 2015-03-18 Blog 9640

Zapisz się na newsletter

Adres email:

OKAZJA, PREMIERA, NOWOŚĆ, WYPRZEDAŻ.

Zapisz się na newsletter. Nie przegap żadnej okazji!

Zapraszamy!