Soki ziołowe – coraz większa powszechność

Soki ziołowe – coraz większa powszechność

Polska od wieków słynęła z szerokiej wiedzy i dostępności różnego rodzaju ziół. Już w czasach wczesnośredniowiecznych mnisi, medycy czy inne osoby zajmujące się leczeniem, pozyskiwali a następnie przerabiali różnego rodzaju zioła. Jednak najczęściej pozyskiwano z nich nalewki, napary czy nawet maści. Dopiero ostatnie lata i rozwój techniki (pojawienie się profesjonalnych wyciskarek do soków z ziół) sprawiły, że rozpowszechniła się w naszym kraju specjalność pozyskiwania soków ziołowych.

Soki z mięty – skuteczne na wiele schorzeń

Większość z dostępnych w naszym kraju ziół możemy kupić w specjalnych sklepach zielarskich. Aby móc pozyskać z nich sok, trzeba je kupić w formie niezasuszonej. Wówczas wystarczy posiadać jedynie odpowiednią wyciskarkę i rozpocząć proces wytwarzania soku.

Najwięcej właściwości ma sok z mięty. Gdy wyciskamy go ze świeżych, młodych listków mamy wówczas gwarancję, że jego działanie będzie najpełniejsze dla naszego organizmu. Sok z mięty to jedno z najlepszych lekarstw działających rozkurczowo. Można go podawać zarówno na ciepło, jak i jako napój schłodzony. Niemal od razu po spożyciu, świeżo wyciśnięty sok z mięty likwiduje bóle brzucha, nudności i wzdęcia. Co ciekawe sok z mięty to doskonałe lekarstwo uśmierzające ból. Likwiduje zarówno bóle zewnętrzne, głównie reumatyczne, jak i nerwobóle. Regularne nacieranie się sokiem z mięty likwiduje wszelkiego rodzaju schorzenia reumatyczne z bólami stawów włącznie.

Pokrzywa, z niej pozyskasz najlepszy sok

Pokrzywa jest bardzo często mylona z chwastami. To zioło, które w naszym kraju jest bardzo powszechne. W wielu ogrodach i na nie jednej działce pokrzywa rośnie dziko. I taka właśnie, nienawożona z dostępem do naturalnego światła, jest najbardziej odżywczym ziołem.

Aby wycisnąć sok z pokrzywy, wystarczy urwać odpowiednią ilość listków. Nie ma sensu zbierać całego zioła, ze względu na fakt, iż to w listkach znajduje się najbardziej odżywcza substancja, z której możemy wycisnąć sok. Picie świeżego soku z pokrzywy, działa niezwykle kojąco na wszelkiego typu bóle w naszym organizmie. Ponadto wyciśnięty sok z pokrzywy likwiduje nieżyt żołądkowo-jelitowy oraz działa przeciwbiegunkowo. Inną ważna właściwością soku z pokrzyw jest jego działanie antyalergenne.  Dlatego powinny go pić głównie dzieci. Natomiast dorośli mężczyźni w pici soku z pokrzyw znajdą właściwości wspomagające układ moczowy. Pokrzywa doskonale reguluje problemy z prostatą.

Sok z pokrzywy można też stosować wierzchnie. Wcierając go w rany, możemy mieć pewność, że zostanie ona dobrze oczyszczona, dlatego iż miejscowo zwiększa się ilość czerwonych krwinek. Inną ważną zaletą soku z pokrzywy jest jej działanie antybakteryjne. Szczególnie dobrze jest stosować świeży sok z pokrzywy, jako płukankę do ust. Likwiduje ona bakterie i nadaje świeży oddech.

Świeżo wyciśnięte soki z łopianu, bzu czy brzozy – właściwości

Każde z wymienionych ziół zastosowane w formie soku, doskonale oczyszcza i odkwasza organizm. W przypadku łopianu, sok, który z niego wyciśniemy najlepiej ze wszystkich ziół likwiduje wrzody. Można go stosować zarówno wewnętrznie (w formie picia) jak i zewnętrznie (poprzez nacieranie).

Sok z bzu czarnego można stosować, jako zwykłe uzupełnienie diety. Jeśli jednak przytrafiła nam się biegunka, to świeży sok z bzu nie tylko pozbędzie się jej, ale dodatkowo wyreguluje pracę naszego układu wydalniczego.

Sok z brzozy jest bardzo powszechny. Można go kupić zarówno w formie płynnej jak i w coraz powszechniejszych tabletkach gotowych do rozpuszczenia pod dodaniu wody. Jednak, aby mieć gwarancję świeżości soku z brzozy, warto wyciskać go przy użyciu własnych, domowych wyciskarek. Taki sok jest bardzo moczopędny, co jednak prowadzi w przypadku jego regularnego picia do oczyszczenia nerek i jelit. Picie ciepłego soku z brzozy działa także napotnie. Dlatego szczególnie jest polecany, gdy mamy gorączkę lub zwyczajnie w świecie jesteśmy przeziębieni.

Świeżo wyciśnięte soki z ziół podawane na ciepło i na zimno

Po wyciśnięciu soku z ziół, można go zastosować w przeróżnych formach. Najczęściej dodaje się go chociażby do herbaty. Taki świeżo wyciśnięty sok można zagrzać i pić jako napar. Wówczas mamy gwarancję, że oprócz samego oczyszczenia organizmu, będzie on działał na niego rozgrzewająco. Z samego soku np. z pokrzywy po zagrzaniu go, możemy wykonać inhalację, która działa rozprężająco na nasze płuca. Regularne stosowanie inhalacji z użyciem świeżych soków z ziół, to gwarancja działania antyalergennego.

Soki z ziół są wyjątkowo zdrowe. Aby je pozyskać wystarczy naprawdę niewiele. Popatrzmy jak wiele z nich dostępnych jest w naszej okolicy. Miętę, pokrzywę czy łopian można znaleźć na działkach czy w ogródkach. Wystarczy zebrać gotowy produkt i za pomocą wyciskarki zacząć produkować sok we własnym domu. Jak widać niewiele trzeba, aby w łatwy sposób zainwestować we własne zdrowie, które dzięki świeżo wyciśniętym sokom z ziół, posłuży nam przez długi czas.

Wpis utworzony 2015-03-18 Blog 6124

Zapisz się na newsletter

Adres email:

OKAZJA, PREMIERA, NOWOŚĆ, WYPRZEDAŻ.

Zapisz się na newsletter. Nie przegap żadnej okazji!

Zapraszamy!