Wyciskarka kontra sokowirówka

Wyciskarka kontra sokowirówka

Na pierwszy rzut oka wyciskarka w głównej zasadzie swojego działania niczym nie różni się do sokowirówki. Oba te urządzenia mają pozyskiwać sok z owoców, warzyw, ziół czy nasion. Jednak w przypadku tych sprzętów, nie mówimy o tym, co, ale jak jest pozyskiwane. Dlatego jeśli mówimy o soku, to wyciskarka przy jego pozyskiwaniu bije w tym temacie bardzo zdecydowanie sokowirówkę.

Sokowirówka – relikt peerelowskiego AGD?

Niektórym z was sokowirówka może kojarzyć się z masywnym urządzeniem z reguły importowanym z państw kapitalistycznych, które zajmowało spory procent kuchni w latach 70 i 80 ubiegłego wieku. Tak – takie były sokowirówki. Dziś sokowirówka to urządzenie przeważnie niewielkie, dość ciche i łatwe w użyciu. Jednak czy mając obecną wiedzę na temat sposobów żywienia, sokowirówka pozyskuje sok jak najbardziej prawidłowo? Odpowiedź niestety brzmi nie.

Działanie sokowirówki polega na przecieraniu czy szatkowaniu najczęściej cały kawałków owoców lub warzyw. Podczas tego procesu wytwarza się dość wysoka temperatura, która może niszczyć sporą część składników odżywczych z danych produktów żywnościowych. 42 Stopnie Celsjusza wystarczą, aby ‘zabić’ witaminę C w owocu lub warzywie. Sokowirówki bardzo często ucierają wspomniane produkty z dużo wyższą temperaturą, dlatego część tych ‘dobrych’ składników wraz z całym procesem zwyczajnie w świecie ginie. Ważnym też minusem sokowirówek jest słaba wydajność. Za pomocą wyciskarki jesteśmy w stanie pozyskać z jednego owocu lub warzywa dużo więcej soku, niż przy użyciu sokowirówki tej samej mocy. Plusem sokowirówki, może wydawać jedynie cena, która jest z reguły sporo niższa od nawet podrzędnej wyciskarki.

Wyciskarka, urządzenie przyszłości?

Wyciskarki działają na zasadzie tłoku, który pozyskuje sok w wyniku silnego oddziaływania ślimaka na konkretny owoc lub warzywo. Wówczas nie wytwarza się tak wysoka temperatura jak podczas pracy sokowirówki, co siłą rzeczy daje bardzo duże szanse, aby wszelkie witaminy i składniki odżywcze ‘przeżyły’ proces wyciskania soku z konkretnego owocu. Przeważnie wyciskarki pozyskują sok przy wolnoobrotowej pracy silnika. Działa to nie tylko korzystanie na sam proces tłoczenia soku. Pozwala to także na maksymalne zniwelowanie hałasu, który w przypadku pracy wyciskarki jest zdecydowanie niższy, niż przy pracy sokowirówki.

Dzisiejsze wyciskarki są w stanie pozyskiwać sok wydawałoby się z produktów, niemających w sobie żadnych naturalnych cieszy. Do takich mogłyby się zaliczać orzechy, pestki czy niektóre warzywa. Jednak dobra wyciskarka jest w stanie pozyskać sok (choćby w śladowych ilościach) nawet z pojedynczego orzecha lub pestki. Soki wyciśnięte z tego typu produktów to prawdziwa bomba odżywczo-witaminowa. Nie tylko zwiększa poziom przyswajanych substancji odżywczych, ale także działa kojąco i regenerująco na nasz organizm.

Cena ma znaczenie w przypadku wyboru wyciskarki lub sokowirówki

Wyciskarki są droższe od sokowirówek. Nawet w promocji, dobra wyciskarka będzie nawet kilkukrotnie droższa od sokowirówki. Jednak cena nie zawsze odgrywa, aż tak istotną rolę. Ważna jest praktyczność i funkcjonalność danego urządzenia. Przy pomocy sokowirówek także można pozyskać sok, lecz aby był on dobrze przyswojony przez nasz organizm, należy wyciskać substancje tylko z pewnych grup warzyw lub owoców.

Wyciskarki są na tej płaszczyźnie bardziej uniwersalne. Dzięki temu, iż przy wyciskaniu owoców za pomocą wyciskarki nie wytwarza się tak duża temperatura, sok możemy pozyskać niemal z każdego rodzaju produktu. Do tego będzie on naturalny i w pełni zdrowy.

Decyzja zakupu wyciskarki lub sokowirówki powinna być odpowiednio przemyślana. Najlepiej, jeśli zapoznacie się z opiniami producentów lub innych użytkowników tego typu sprzętu kuchennego. Należy też pamiętać, że dobra wyciskarka czy sokowirówka powinna spełniać wiele norm, głównie tych dotyczących pozyskiwania soku z konkretnej grupy produktów. Niestety, nie da się kupić tanio bardzo dobrej wyciskarki lub sokowirówki. Nie oznacza to jednak, że trzeba się kierować zasadą, iż cena jest wykładnikiem jakości. Musicie jednak mieć na uwadze, że dobra sokowirówka lub wyciskarka, chociażby ze względu na użyte w niej materiały (tworzywa obudowujące, silnik, czy elementy wykończenia) zwyczajnie muszą ‘swoje’ kosztować. Jednak jak zwykle weryfikacją tych argumentów powinny być zdania innych, opinia producenta czy zwyczajnie w świecie zdrowy rozsądek, którym należy się kierować przed zakupem wyciskarki lub sokowirówki.

Pamiętajcie, że zakup wyciskarki lub sokowirówki to inwestycja – głównie we własne zdrowie. Pozyskiwane za pomocą tych urządzeń soki, mają dać nam konkretne efekty w poprawie naszego zdrowia i kondycji.

Wpis utworzony 2015-03-17 Blog 1780

Zapisz się na newsletter

Adres email:

OKAZJA, PREMIERA, NOWOŚĆ, WYPRZEDAŻ.

Zapisz się na newsletter. Nie przegap żadnej okazji!

Zapraszamy!