Zima czas na spożywanie soku z cytrusów

Zima czas na spożywanie soku z cytrusów

Zima to czas, gdy dostęp do cytrusów jest znacznie łatwiejszy. Ma to związek z pochodzeniem tych owoców, które w dużej większości rosną w ciepłych regionach okolic równika. Jednak dla nas Polaków, to wręcz na rękę, gdyż cytrusy właśnie zimą powinno się jeść w zdecydowanie większych ilościach.

Proste wyciskanie soków z cytrusów

Cytrusy posiadają ogromne ilości soku w swoich owocach. W przeciwieństwie do warzyw czy ziół, cytrusy mają o kilkanaście procent więcej soku. Aby jednak w pełni wykorzystywać każdy owoc cytrusowy, warto zainwestować w odpowiednio dobrą wyciskarkę do owoców. To właśnie dzięki niej jesteśmy w stanie pozyskać maksymalną ilość soku z jednego owocu.

Dobre wyciskarki do owoców są w stanie pozyskać nawet o 40% więcej soku niż tradycyjne sokowirówki, blendery czy inne urządzenia wyciskające sok. Dodatkowym atutem przy pozyskiwaniu soku z cytrusów za pomocą wyciskarki jest ich świeżość. Jest to argument niezwykle ważny choćby z tego względu, że soki z cytrusów powinniśmy spożywać zawsze świeże.

Cytryna, pomarańcza a może pomelo? Z czego wyciskać najlepszy sok?

Sok z cytrusów jest bardzo pożywny a do tego zawiera duże ilości witaminy C. Wystarczy wycisnąć sok z jednej pomarańczy lub 1 ½ cytryny, aby zapewnić sobie dzienną dawkę tejże witaminy C. Świeżo wyciśnięty sok z cytryn nie musi być tylko pity. Można potraktować go, jako naturalną maseczkę i w połączeniu z niewielką ilością koziego mleka stosować w ramach kremu na poprawę i regenerację cery. Jednak najwięcej właściwości ma spożywany świeżo wyciśnięty sok z cytryny. Nie tylko dostarcza witaminę C, ale także wzmacnia odporność, poprawia krążenie krwi a także działa oczyszczająco dla naszego organizmu.

Pomarańcze i mandarynki, co prawda zamierają mniej witaminy C niż cytryna, ale świeżo wyciśnięty sok z tych owoców to prawdziwa uczta odżywcza. Właśnie te dwa owoce doskonale uzupełniają płyny w naszym organizmie. Dlatego picie świeżego soku z mandarynek czy pomarańczy, szczególnie zalecane jest dla osób aktywnych fizycznie – głównie ćwiczących.

Pomelo to owoc, który najczęściej pojawia się u nas z Chin. Czasami występuje pod nazwą pamelo lub pompela. Jednak najprościej jest powiedzieć ‘pomarańcza olbrzymia’. Co ciekawe z połączenia pomelo oraz pomarańczy chińskiej powstał grejpfrut. Świeży sok z pomelo zawiera najwięcej witaminy C ze wszystkich cytrusów. Średnio na 100g świeżego soku z pomelo przypadka około 60mg witaminy C. Innym ważnym atutem spożywania soku z pomelo, jest jego wysoka wartość energetyczna. Doskonale nawadnia on organizm, a także działa oczyszczająco dla nerek i wątroby.

Świeży sok z grejpfruta - właściwości

Świeżo wyciśnięty sok z grejpfruta jest chyba najzdrowszym płynem, który niemalże bez ograniczeń powinniśmy spożywać. Jego właściwości są stosowane, niemal we wszystkich dziedzinach medycznych. Świeży sok z grejpfruta przede wszystkim zawiera ogromne ilości witaminy C i beta-karotenu. Dzięki tych składnikom sok z grejpfruta obniża poziom cholesterolu a także pozytywnie działa na układ krwionośny. Dodatkowo regularne picie świeżo wyciśniętego soku z grejpfruta działa pozytywnie na pracę serca oraz układu moczowego. Dzięki zawartości dużej ilości potasu, sok z grejpfruta jest polecany, jako napój do spożycia dla kobiet w ciąży.

Chemia w cytrusach? Nie w świeżych sokach!

Cytrusy są bardzo często ‘karmione’ różnego rodzaju chemią. Szczególnie często są opryskiwane, nawet po zebraniu owoców (oprysk wierzchni – magazynowy). Dlatego spożywanie cytrusów bez względnie powinno się odbywać po ich dokładnym umyciu.

Inaczej wygląda sprawa z wyciskanymi sokami. Tutaj wyciskamy go zazwyczaj z obranego owocu. Jednak nawet, jeśli wrzucamy cały nieobrany owoc do wyciskarki, to możemy być pewni, że do naszego świeżo wyciskanego soku dostanie się jedynie śladowa ilość substancji szkodliwych. Dlatego picie soku z cytrusów jest dużo bardzo zdrowsze od spożywania ich w całości. Dzięki wyciskarkom lub sokowirówkom, możemy wycisnąć sok, który okaże się doskonałym uzupełnieniem naszej codziennej diety.

Wpis utworzony 2015-03-17 Blog 3796

Witryna używa plików cookies. Dalsze korzystanie ze strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej, oznacza akceptację stosowania polityki plików cookies.

zamknij